אטופיק דרמטיטיס בכלבים

כלבים רגישים לאלרגיות בין היתר בגלל הפרווה העוטפת אותם וכל מה שעלול לדבוק בה ולהגיע אל העור. תפקידה של מערכת החיסון הוא להגן על הגוף מפני מזיקים, פעולה אותה היא עושה באמצעות יצירה של נוגדנים לאותם מזיקים. כשמערכת החיסון מפתחת רגישות כלפי הגורמים מזיקים, נוצרת תגובה אלרגית לא צפויה וכמובן שלא רצויה, שבאה לידי ביטוי בתופעות שונות – חלקן עלולות להיות מסכנות חיים. יש לפנות לוטרינר מומחה עור כאשר יש חשד שהלב סובל מאטופיק דרמטיטיס (Atopic dermatitis).

אטופיק דרמטיטיס – מה זה אומר?

שמות נוספים לאטופיק דרמטיטיס הם דלקת עור אטופית ודלקת עור שאיפתית. בשפת העם לעיתים משתמשים במינוח "אסטמה של העור". מדובר בבעיית עור שכיחה יחסית, כ- 10% מהכלבים בכל הגילאים סובלים ממנה –כאשר בדרך כלל המחלה מתפרצת בין הגילאים 6 חדשים ל-3 שנים ללא נטיה למין מסוים. הרקע לאלרגיה בכלבים הוא לרוב תורשתי, והיא נגרמת בעקבות רמת נוגדנים גבוהה בדם מסוג IgE וגם מסוג IgG. בנוסף, מדובר במחלת העור השנייה בשכיחותה בקרב כלבים. יחד עם זאת, מדובר באלרגיה גנטית, ולכן נטייה זו עוברת בתורשה. במהלך האלרגיה, החומר אליו הכלב אלרגי נישא באוויר, ונקלט בגוף באחת מ-2 הדרכים: נשימה או ספיגה בעור. האלרגיה יכולה להיות עונתית, לדוגמה באלרגיה לפרחים מסוימים או לדשא, והיא גם יכולה להיות אלרגיה על-עונתית, במידה ומדובר, למשל, באלרגיה לקרדית אבק הבית, או לעור של חתולים וכ'ו. 

התסמינים של האלרגיה

כשכלב סובל מאטופיק דרמטיטיס, הוא יהיה חסר מנוחה וכאוב. בשלבים הראשונים, ניתן לצפות באדמומיות בעור, בעיקר באזור האוזניים, כפות הרגליים, הצוואר, המפשעות והבטן. הכלב ילקק, יתחכך, יגרד ואפילו ינשך את חלקי גופו מתוך צורך להקל על הצריבה והגירוד, וכל אלה, יגרמו לתסמינים המשניים – עור מגורה, עבה ואדמומי, איבוד שיער, דלקת עור, דלקת אוזניים לפעמים יש התעטשויות מרובות. בנוסף לתסמינים אלה, יתכן ריח מוגבר מהעור. בגלל שהעור מגורה, קל יותר לפטריות וחיידקים לצמוח בו, מה שעלול להחריף את המצב ולהציק אף יותר לכלב. אטופיק דרמטיטיס נפוצה במיוחד בגזעים הבאים: בולדוג אנגלי, שארפיי, רועה גרמני, קוקר ספנייל, בולדוג צרפתי, גולדן רטריבר, לאסה אפסו, כלבים דלמטיים וטריירים.

אטופיק דרמטיטיס

חיית המחמד שלך זקוקה לטיפול מסור מוטרינר המטפל בבעיות עור?​

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בטיפול יעיל בבעיות עור, אלרגיות ומחלות אוזניים. צור קשר עוד היום עם ליאורה.

אבחון אטופיק דרמטיטיס

ד"ר ליאורה וולדמן תערוך לכלב הסובל בדיקה מקיפה הכוללת, במידת הצורך, בדיקת דם. היות ולא מדובר במחלה אלא באלרגיה של העור, שלילת סיבות אחרות להתגרדות תוביל לאבחנה מדויקת לגבי סיבת הגירוד והמקור אליו אלרגי הכלב. הבדיקה תהיה מבוססת על בדיקה ויזואלית, לקיחת מגרדים ומשטחי עור והסטוריה מפורטת מבעלי הכלב אודות המועד בו הופיעו התסמינים. 

הטיפול באלרגיה

הטיפול באטופיק דרמטיטיס יכלול, ראשית, הימנעות מהאלרגן ממנו הכלב סובל וטיפול בפצעים שנוצרו בעור כתוצאה מהגירודים והנשיכות. בנוסף לכך, ישקלו הטיפולים הבאים בהתאם למצב של הכלב: אנטי היסטמינים, קורטיקוסטרואידים לטיפול קצר טווח, אימונותרפיה, אפוקוול, ציטופוינט, תוספי תזונה וויטמינים וטיפול מקומי עם שמפו ותכשירים מקומיים שנועדו להפחית את הדלקת ולנקות את העור .

אטופיק דרמטיטיס – אבחון מהיר יקל על הכלב

תסמיניה של אטופיק דרמטיטיס, הופכים להיות קשים בעיקר בשלב בו הכלב הופך לחסר מנוחה ומתחיל לאכול בעורו. מדובר באלרגיה לא נעימה לכלב, ומומלץ לפנות לווטרינר בשלב הראשוני, כשהכלב נראה סובב סביב עצמו והסתכלות על העור מראה אדמומיות. זאת, כדי למנוע נזקים חמורים יותר לעור ופצעים אשר ידרשו טיפול רפואי שונה לחלוטין. חשוב לזכור שלא מדובר במחלה אלא באלרגיה, שיכולה לתקוף את הכלב בעתיד שוב – לכן, הבנה של הסימפטומים, תסייע להימנע מהישנות של מקרים דומים בעתיד.

אודות המרפאה

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בבעיות עור ואוזניים ומעניקה טיפולים רפואיים-ווטרינריים למגוון רחב של בעלי החיים. בנוסף, ד"ר וולדמן מבצעת אבחונים לבעיות רפואיות מכל הסוגים, כולל תופעות חריגות או מורכבות.

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן