אלרגיה בחתולים – תסמינים, אבחון וטיפול

חתולים, חיית מחמד אהובה בבתים רבים, עלולים לסבול מאלרגיות שונות. בואו נסביר את זה פיזיולוגית – במערכת הדם של החתול (כמו של בני האדם), קיימים חלבונים וכדוריות דם שמטרתם להגן על הגוף מפני פולשים זרים. במקרים של אלרגיה בחתולים, הגוף מזהה מרכיבים זרים הנכנסים אל הגוף כאל אלרגנים, ותוקף אותם. האלרגיה איננה מסוכנת, אבל התסמינים הקליניים שלה עלולים להיות מסוכנים. אלרגיה בחתולים יכולה להתרחש בעקבות פלישת אלרגנים דרך מערכת העיכול בעקבות מזון, דרך מערכת הנשימה ודרך מגע ישיר עם העור.

תסמיני אלרגיה בחתולים

תסמיני האלרגיה בחתולים הם שלשולים, הקאות, ריח לא נעים בפרווה, קשקשים, נשירת שיער, אפתיות או לחלופין חוסר מנוחה, נפיחות בעור ואדמומיות. תחושת הגרד גורמת לחתול לגרד את עצמו ואף לנשוך את עורו, מה שמוביל לפצעים עם אפשרות לזיהום. יש לציין, שתסמיני האלרגיה יכולים להופיע גם במחלות אחרות. לכן, אם החתול שלכם סובל מאחד או יותר מהתסמינים שתוארו לעיל, חשוב להתחיל בטיפול רק לאחר ביקור אצל הווטרינר לטובת אבחון.

אלרגיות נפוצות בחתולים

דלקת עור אטופית

דלקת עור אטופית יכולה להיגרם על ידי אלרגנים סביבתיים כמו אבקני פרחים, עשבים, דשאים, עצים, קרדית אבק הבית וכו'. התסמינים יהיו אדמומיות בעור וגירוד חזק שגורם לחתול ליצור לעצמו פצעים בעור. הטיפול עבור חתולים הסובלים עקב פריחה עונתית יהיה עונתי אך אם האלרגן נמצא בסביבה כל הזמן, הטיפול היה לאורך כל ימות השנה.

עקיצה של חרקים

חרקים כדוגמת פרעושים, צרעות ועוד, גורמים לאלרגיה בחתולים רבים. זוהי תופעה שכיחה גם בבעלי חיים מטופחים ונקיים.

אלרגיה למזון 

אלרגיה למזון תגרום לתופעות של גירוד, קליפות, פצעים וכן לשלשולים וגם הקאות. הדרך לאיתור המזון אליו אלרגי החתול תיעשה בדרך הפוכה, בה החתול נכנס ל"דיאטה" קפדנית, כשלאט לאט מוסיפים לתפריט שלו מזונות חדשים. לבסוף – יתגלה מה גורם לו להרגיש לא טוב.

חיית המחמד שלך זקוקה לטיפול מסור מוטרינר המטפל בבעיות עור?​

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בטיפול יעיל בבעיות עור, אלרגיות ומחלות אוזניים. צור קשר עוד היום עם ליאורה.

איך מאבחנים אלרגיה בחתולים?

על בסיס התסמינים של החתול ותשאול בעליו, ניתן לצמצם את האפשרויות למקור האלרגיה – אלרגיה המגיעה ממזון, מעקיצות או אלרגיה המתרחשת בעקבות נשימת חומרים כאלה ואחרים. האבחון מתבצע בדרך של ניסוי וטעייה, בליווי צמוד של וטרינר מקצועי. במידה ולא ניתן לעלות על האלרגן החמקמק, אפשר לעשות בדיקת עור (intradermal skin test) בה מוחדרים לחתול דרך מחט דקה כ-50 אלרגנים שונים בנקודות שונות בעור, וממתינים לתגובה נקודתית שתגלה לאיזה אלרגן החתול אלרגי. אפשר גם לעשות בדיקת דם לאלרגנים.

טיפול באלרגיה בחתולים

ישנן מספר דרכי טיפול באלרגיה בחתולים. במידה ומדובר באלרגיה אותה לא ניתן למנוע, כדוגמת שאיפת אבקת פרחים – הטיפול יהיה טיפול מונע בדמות של חיסון (Allergen Specific Immunotherapy) או תרופתי. אלרגיה של חתול למזון מסוים נחשבת לקלה ביותר ודורשת הימנעות מוחלטת מאכילת המזון האלרגני. חשוב לזכור שאלרגיה בחתולים היא לא גזירת גורל, ובדרך כלל יש לה פתרון שישיב לו את איכות החיים וישמור עליו בריא.

אודות המרפאה

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בבעיות עור ואוזניים ומעניקה טיפולים רפואיים-ווטרינריים למגוון רחב של בעלי החיים. בנוסף, ד"ר וולדמן מבצעת אבחונים לבעיות רפואיות מכל הסוגים, כולל תופעות חריגות או מורכבות.

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן