טיפול בבעיות אוזניים בבעלי חיים

התפתחות בעיות אוזניים בבעלי חיים

אילו סימפטומים יכולים להצביע על התפתחות בעיות אוזניים בבעלי חיים – ומהם הנזקים שהן גורמות? כיצד מתבצע טיפול במחלות אוזניים?
בעיות אוזניים בבעלי חיים קשורות בבעיות דרמטולוגיות. העור הוא האיבר הגדול ביותר של בעל החיים (ושל בני האדם) ותפקידו לחסום זיהומים ומחלות מכניסה אל תוך הגוף. לכן, כאשר יש בעיה על העור, היא יכולה להזיק גם לגוף עצמו. מחלות אוזניים קשורות באופן ישיר לבעיות בעור ולכן יש לבדוק גם את האוזניים במקרה של גירודים, קרחות ופצעים שמופיעים על העור.

בעיות אוזניים בבעלי חיים הן נפוצות מאוד

בעיות אוזניים בבעלי חיים יכולות להיות תוצאה של עור נגוע או פגוע. התופעה נפוצה יותר מכפי שרוב הבעלים של בעלי החיים יודעים. כלבים, חתולים ואפילו מכרסמים סובלים מדלקות אשר יכולות להחמיר ולהוביל אפילו למצב של פגיעה עצבית.

כלבים, חתול, ארנב, שרקן ותוכי עומדים יחד

סימנים שיכולים להצביע על בעיות באוזניים בבעלי חיים

כיוון שבעל החיים לא יכול להביע במילים את אי הנוחות שהוא חווה, עלינו, כבעליו, להכיר את הסימנים שיכולים לדרוש טיפול במחלות אוזניים. בעיה באוזן יכולה להתבטא בניעור ראש, גרוד של האוזן או הצוואר, בכי, גרירת האוזן על הריצפה, הליכה בסיבובים, חולשת רגליים אחוריות, הטיית הראש, התקפלות האפרכסת וכאב צווארי. במצב זה כדאי להסתכל על האוזן של בעל החיים ולנסות לראות אם היא אדומה במיוחד. אפשר להשוות בין הצדדים במקרה של גירוד בצד אחד בלבד. בנוסף, מומלץ לבדוק האם ישנה הפרשה מהאוזן או ריח רע.
בכל מקרה של סימן שיכול להעלות חשש לבעיית אוזניים מומלץ להגיע לאבחון. המטרה של האבחון היא לזהות את הגורמים לדלקת, לטפל בהם ובדלקת האוזניים עצמה. בכך, מונעים את החמרת דלקת האוזניים ומביאים לריפוי שלה. 

אבחון לפני טיפול במחלות אוזניים

כל בעל חיים הוא שונה וכל דלקת או מחלה מגיעים מגורמים שונים – ולכן במרפאה הווטרינרית יש לבצע בשלב הראשון אבחון. השלב הראשון יכלול הסתכלות על בעל החיים ובדיקה כללית. לאחר מכן יילקחו דגימות מהאוזן או מהאוזניים ובמידת הצורך תילקחנה בדיקות דם (בהתאם לאבחנה כללית וזאת כדי לאשר או להפריך כיוונים שונים).  רק לאחר קבלת התוצאה אפשר יהיה להחליט כיצד לטפל בבעיה.
בין הגורמים שיכולים להוביל לדלקות אוזניים יכולים להיות טפילים, דברים חיצוניים שחדרו לאוזן כמו מלען, אלרגיות, גידולים, מחלות אוטואימוניות, מחלות תורשתיות ועוד. יכול להיות שבנוסף לדלקת האוזניים בעל החיים יגרד אזורים אחרים שלו מה שמעיד על מחלה מפושטת.

טיפול בבעיות אוזניים בבעלי חיים

במידה ומדובר בגוף זר אשר נכנס לאזור האוזן – אפשר יהיה להוציא אותו. במידה ומדובר בטפילים אשר מובילים לנזק באזור האוזניים, המטרה תהיה למגר אותם ולבדוק אם יש צורך למגר גם את סביבת המחייה של בעל החיים. במקרים אחרים, יש לקבל החלטה ספציפית כיצד לטפל בבעל החיים. גם לאחר קביעת אופן הטיפול חשוב להמשיך לבצע מעקב ולראות כי בעל החיים במצב טוב.

מטפלים בבעיות אוזניים אצל הדרמטולוגית

כשמדובר בטיפול בבעיות אוזניים בבעלי חיים אשר הן נישנות, כרוניות, כיביות, מדממות או היפרפלסטיות, הדרמטולוגית שלנו ייבצעו כאמור אבחון ראשוני במרפאה לקביעת אופן הטיפול האופטימלי.  בנוסף, לבעליו תינתן הדרכה למניעת הישנות דלקות אוזניים כרוניות.

איור של וטרינר מטפל בכלב - בעיות אוזניים בבעלי חיים - צבע ירוק
דילוג לתוכן