טיפול במחלות ודלקות אוזניים באמצעות אוטוסקופ

עור תעלת האוזן הוא המשכו של עור הגוף ולעיתים קרובות מושפע ממחלת עור כללית כי כי לעיתים יכולה להיות מחלת אוזניים ללא דלקת עור.

OTITIS EXTERNA היא דלקת האוזן החיצונית שמצריכה טיפול מיוחד כדי לפתור את הבעיה ולודא שהיא לא תישנה. דלקת אוזניים גורמת לחוסר נוחות ויכולה לגרום גם לכאב חזק. במקרים רבים יש הישנות של הדלקת שאם אינה מטופלת כמו שצריך, תעלת האוזן עוברת שינויים פתולוגים שיכולים להיות בלתי הפיכים שמצריכים התערבות כירורגית כדי להקל על חוסר הנוחות והכאב.

נגן וידאו

חיית המחמד שלך זקוקה לטיפול מסור מוטרינר המטפל בבעיות עור?​

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בטיפול יעיל בבעיות עור, אלרגיות ומחלות אוזניים. צור קשר עוד היום עם ליאורה.

איך מטפלים במחלות אוזניים ודלקות אוזניים?

במקרים של דלקת אוזניים נלקחת דוגמא מהאוזן לבדיקה מיקרוסקופית. בדיקה זו חשובה כדי לזהות טפילים, חיידקים או שמרים.

במידה ועור התוף לא ניצפה לאחר ניקוי האוזניים יש צורך לטשטש או להרדים את החיה כדי לראות אותו. זאת משום שיש תרופות שאסור להכניס לאוזן אם עור התוף קרוע משום שהן עלולות לגרום לחרשות או פגיעה בשיווי משקל.

סיבה אחרת היא שלכלוך בתחתית האוזן מונע ריפוי של דלקת האוזניים. אני משתמשת בוידאו אוטוסקופ STORZ Video Otoscope לניקוי האוזניים בהרדמה כללית. הסיבה שצריך לעשות Video otoscope בהרדמה כללית כי זו פרוצדורה מאד כואבת ואם חית המחמד רק תטושטש יהיה קשה לבצע את התהליך וגם יש סכנה לפגיעה באברים חיוניים באוזן. Video otoscope מאפשר לראות את תעלת האוזן לפרטי פרטים ולבדוק אם יש חור בעור התוף.

דרך תעלת עבודה ב-Video otoscope אני מעבירה קטטר שמחובר למכונת שטיפה וואקום לניקוי התעלה האופקית מליכלוך, הסרת ליכלוך שנידבק לעור התוף ולשטיפה בטוחה של האוזן האמצעית במידה ועור התוף קרוע. מלקחיים מיוחדות משמשות לתפישת לכלוך וגופים זרים ןללקיחת ביופסיה מנגעים ומגידולים.

מחלות עור ואוזניים מהוות 25% מהמקרים במרפאה רגילה. מחלות עור ואוזניים נראות דומות אחת לשניה מה שיכול להוביל לאבחון לא נכון וטיפול לא מתאים בעיקר אם לא מוקדש מספיק זמן במרפאה. אם בעיות האוזניים לא מטופלות כמו שצריך הן הופכות לכרוניות. יש מקרים שצריכים יותר מביקור אחד במרפאה כדי להגיע לאיבחון בעיית העור והאוזניים בגלל שיש רשימת גורמים (אבחנה מבדלת) שצריך לעבור עליהם. יש מקרים שצריכים בדיקות כמו ביופסיה, מזון היפואלרגני, מגרדי עור וציטולוגיה. כאשר יש אבחנה, אני עובדת בשיתוף פעולה עם בעלי חיית המחמד ועם הרופא המפנה כדי לתת את הטיפול הטוב ביותר תוך התחשבות במחיר ותועלת הטיפול.

במרפאת ד"ר ליאורה וולדמן יש לכם הזדמנות להפנות את מקרי העור והאוזניים לרופאה עם נסיון רב שדבקה בחקירת הסיבה ומציאת פתרון לבעיית העור והאוזניים תוך הקדשת כל הזמן הדרוש לשם כך. יש לי את התואר   Certificate Small Animal Dermatology מה-Royal Veterinary College Londonו-30 שנות ניסיון כדרמטולוגית.

 

מה גורם לנטיה למחלות ודלקות אוזניים?

נטיה לדלקת אוזניים לא גורמת בעצמה לד­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­לקת אוזניים אך היא תורמת להתפתחות דלקת האוזניים. לדוגמא: שעוה מרובה באוזניים, שערות, אטופי, אפרכסות ארוכות שמוטות כמו בבסט האונד שמעלות את הלחות בתעלות האוזניים, תעלות צרות מאד כמו בשר פיי או בולדוג צרפתי, שחיה בים, פוליפ וכו'.

אודות המרפאה

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בבעיות עור ואוזניים ומעניקה טיפולים רפואיים-ווטרינריים למגוון רחב של בעלי החיים. בנוסף, ד"ר וולדמן מבצעת אבחונים לבעיות רפואיות מכל הסוגים, כולל תופעות חריגות או מורכבות.

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן