חיסונים לכלבים

חיסונים הם תרכיב המכיל את גורם המחלה באופן מוחלש או מומת – כלומר, באופן שאינו יכול לגרום למחלה פעילה. כשמזריקים את התרכיב לגוף, מערכת החיסון מגיבה אליו כאילו היא נדבקה במחלה ומתחילה לייצר לה נוגדנים. הגוף זוכר את אותם נוגדנים במה שקרוי "זיכרון חיסוני", וזה מקל עליו בהמשך. במידה וידבק במחלה בעתיד, ידע כיצד לפעול במהירות ובמינימום תופעות ותסמינים. כחלק משגרת הטיפולים, כלבים נדרשים לעבור מספר חיסונים שיספקו להם הגנה מפני מחלות נפוצות, שחלקן גם מסוכנות לבני אדם.

חיסונים לכלבים – מה הם החיסונים שהכלב צריך?

  • חיסון פרוו – חיסון הניתן לגורים בגיל 6 שבועות כנגד מחלת גורים שכיחה.
  • חיסון משושה – חיסון נפוץ מאוד המעניק הגנה מפני 6 מחלות מדבקות המסוכנות הן לכלבים גורים והן לכלבים בוגרים. החיסון מכיל 6 גורמי מחלה, 4 נגיפים ו-2 חיידקים. הנגיפים הנמצאים בחיסון: פרוו, דיסטמפר (כלבלבת), דלקת כבד נגיפית ושפעת של כלבים. שני החיידקים הם שני זנים שונים של עכברת, שהיא מחלה מדבקת ומסוכנת לבני אדם. החיסון ניתן לראשונה בגיל 6-8 שבועות, ויש לחזור עליו עוד פעמיים במרווחים של שבועיים. לאחר מכן, החיסון ניתן אחת לשנה.
  • חיסון כלבת – חיסון שמוגדר כחובה לכל כלב המגיע לגיל 3 חודשים, והוא מגן עליו מפני מחלת כלבת שנחשבת גם כמחלה מדבקת ומסוכנת לבני אדם. החיסון ניתן אחת לשנה, ועם החיסון הראשון של הכלב חובה להחדיר לו שבב אלקטרוני. חיסון זה מוגדר כחובה מכיוון שגם בעלי הכלב וכל מי שבא איתו במגע עלולים להידבק במחלה אם הוא לא יהיה מחוסן.
  • חיסון תולעת הפארק – טיפול מונע הניתן לכלב כנגד תולעת קטלנית, שחודרת לגוף לאחר שהכלב אכל חיפושית זבל נגועה. התולעת יכולה לגרום למוות. יש להקפיד לתת לכלב זריקה אחת ל-3 חודשים, מכיוון שזהו לא חיסון אלא טיפול מונע.
  • טיפול נגד פרעושים – תולעים גורמות סבל רכב לכלבים, שבא לידי ביטוי בגירודים, נשירה ונשיכות של עצמם. הטיפול ניתן בכדור או בהזרקה, בין אם הכלב כבר סובל מתולעים וגם כטיפול מונע אחת לחצי שנה.
  • חיסון שעלת – שעלת היא מחלה מדבקת מאוד לכלבים, ונפוצה בריכוזי כלבים כמו פנסיון לכלבים וגינות כלבים. אם אתם נוהגים להוציא את כלבכם לסביבה בה נמצאים כלבים רבים, מדובר בחיסון הכרחי. השעלת גורמת לכלב לשיעולים כבדים מאוד, ולעיתים מובילה להקאות ופליטות. החיסון יכול למנוע את המחלה, או לכל הפחות להפחית את חומרת התסמינים שלה ולסייע לכלב להתגבר עליה במהירות. מומלץ לתת את החיסון לפחות שבועיים לפני חשיפה אפשרית של הכלב לכלבים אחרים (לדוגמה, אם מכניסים אותו לפנסיון). במידה ומדובר בחשיפה קבועה לכלבים אחרים, מומלץ לחזור על החיסון אחת לחצי שנה. החיסון ניתן בטפטוף לאפו של הכלב.

חיית המחמד שלך זקוקה לטיפול מסור מוטרינר המטפל בבעיות עור?​

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בטיפול יעיל בבעיות עור, אלרגיות ומחלות אוזניים. צור קשר עוד היום עם ליאורה.

חיסונים לכלבים – עושים במרפאה של ד"ר ליאורה וולדמן

חיסונים לכלבים חשובים לא רק לשם שמירה על בריאותם, אלא גם עבור בריאות בני האדם הסובבים אותם. כדי להעניק לכלב שלכם את הטוב ביותר, חשוב לנהוג לפי ההנחיות הרפואיות המומלצות. בנוסף, אם אתם מחליטים לאמץ או לקנות כלב, וודאו כי הוא מחוסן בהתאם לגילו. במרפאה של ד"ר ליאורה וולדמן, וטרינרית בעלת ניסיון רב, ניתן לבצע חיסונים לכלבים מכל הסוגים, ליצירת קשר לחצו כאן.

אודות המרפאה

ד"ר ליאורה וולדמן מתמחה בבעיות עור ואוזניים ומעניקה טיפולים רפואיים-ווטרינריים למגוון רחב של בעלי החיים. בנוסף, ד"ר וולדמן מבצעת אבחונים לבעיות רפואיות מכל הסוגים, כולל תופעות חריגות או מורכבות.

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן